Japonyanın süprizlerle dolu bir ülke olduğunu gösteren fotoğraflar

486

Japonya, yüzıllık geleneklerin ve yenilikçi haraketlerin büyük bir uyumla yan yana yaşadağı dünya üzerindeki en sıradışı ülkelerden biridir.

Eşi benzeri olmayan bu ülkeyi takdir ediyoruz. Bizi böyle düşünmeye iten nedenleri sizler için derledik gelin hep beraber bir göz atalım.

 

18  Tokya dünya üzerindeki en güvenli metropoldür.

Tokyo en güvenli metropol

The Economist Intelligence Unit’in yayınladığı en güvenli şehirler sıralmasında birinciliği Tokyo, ikinciliği Singapur ve üçüncülüğü yine bir Japonya şehri olan Osaka aldı.

 

17  Detaylı uyarı işaretleri.

Detaylı uyarı işaretleri

Japonya’daki uyarı işaretleri yabancılar tarafından bile kolayca anlaşılır çünkü bu uyarı işaretlerindeki metinler çoğunlukla İngilizce’ye çevrilmiştir ve anlamları resimlerle de gösterilmiştir.

 

16  Japon çocukların ortak bir doğum günü vardır.

Ortak doğum günü

Her 15 Kasımda 3,5, ve 7 yaşında olan çocuklar için kutlamalar yapılır. Shiti-Go-San günü diye bilinen bugün Türkçeye “Yedi-Beş-Üç” diye çevrilir. Tek sayılar Japonlar tarafından sihirili olarak kabul edilir ve bu sayılar büyümenin en önemli aşamasını sembolize eder.

 

15  Genel sabah egzersizi.

Genel egzersiz

Öğrenciler ve çoğu şirket çalışanları güne hep beraber sabah egzersizi yaparak başlarlar. Bu gelenek 1928 den beri vardır ve sadece insanların daha sağlıklı olması için değil ayrıca insanların biribirlerine yakınlaşması içindir ve bu Japonya gibi toplumsal bir ülke için önemlidir.

 

14  Cuma Mükâfatı.

Premium cumalar

Japonya’daki çalışanların çok çalışmaktan yorgun düştüğü bilinen bir gerçek. Bununla savaşmak için hükümet “Cuma Mükâfatı” adı altında bir uygulama başlattı. Çalışanlar her ayın son cuması işten birkaç saat erken çıkabiliyorlar. Bu hakan yaralanıp insanları teşvik etmek için Ekonomik Bakanı Hiroshie Seko işten sonra kurling oynamaya gitti.

 

13  Şirketlerin 100 yıllık tarihleri var.

Uzun mazisi olan şirketler

Mülkiyet hakkı Japonya’da çok sıkı ve bu yüzden çok eski şirketler var. Geleneksel Japon oteli olan Hoshi Ryokan da bunlardan biri. 718 yılından beri varlar ve 46 nesil oteli yönetmiş.

 

12  Harika yabani hayat barınakları.

Harika yabani hayat barınağı

Bunlardan biri Hanshu Adası’ndaki Miyagi Bölgesi’nde yer alan Zao Fox Köyü’dür. Köy yabani kurtlarla doludur herkes ziyaret edip onları besleyebilir.

 

11  Işık hızında yol tamirleri.

Işık hızında yol tamirleri

2014 yılında Fukuoka’da yolda 15 metre derinliğinde bir çukur oluştu. Büyük ihtimalle metro inşaatından kaynaklandı ama neyse ki kimseye bir şey olmadı. İnanması zor ama bu çukur 48 saatte halledildi ve dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcıları da hayrete düştü.

 

10  Düşünceli bakım işçileri.

Düşünceli bakım işçileri

Yol işçileri çalışırken araba kirlenmesin diye arabanın üstünü kapamışlar.

 

9  Az yerle çok konfor.

Az yerle çok konfor

Japonlar genelde küçük dairelerde yaşarlar. Ancak bütün dairelerin balkonlarında çiçeklerine kolay bakabilmek için lavabo bulunur.

 

8  Detaylara dikkat.

Detaylara dikkat

Rögarlar bile böyle. Bazıları müzelerdeki eserlerle yarışır.

 

7  Mermi trenleri.

Mermi trenleri

Yüksek hızlı Shinkansen trenleri “Mermi Treni” adıyla bilinir. Saatte 320 km hızla giden bu tenler çalışanları ve öğrencileri zamanında yerine ulaştırır. Japonya’da kişiye bağlı olmasa da gecikmenin hoş karşılanmadığı sır değil.

 

6  Bütün telefonlardaki alarm sistemi.

Bütün telefonlardaki alarm sistemi

Devletin medya yoluyla ya da hoparlörle tüm vatandaşlarını alarma geçirmesini sağlayan J-Alert sisteminden başka, SMS alarmı sistemi de bulunuyor. Her telefonda bulunmaktadır ve yerel otoritenin bölge halkını 4-20 saniye arasında uyarmasını sağlar.

 

5 İnanılmaz çeşitlilikteki yiyecekler.

İnanılmaz çeşitlilikteki yiyecekler

Japonya’da her şeyi bulabilirsiniz. Geleneksel Okonomiyaki pancake’nden tutun kiraz tadındaki çikolatalı tatlıya kadar. Ayrıca lego hayranları için legoya benzeyen yiyecekler yiyebileceğiniz bir kafe de açılmak üzere.

 

4 Sanata benzeyen sebzeler.

Sanata benzeyen sebzeler

Mokimono denen sebze ya da meyve oymacılığı Japonya’da çok yaygındır. Her bölgenin kendi mokimono teması vardır. Özel oyma bıçakları da bulunmaktadır.

 

3 Çürükleri tedavi etmeye yarayan diş macunu.

Japon bilim adamı Kazue Yamagashi çabuk ve acısız bir şekilde küçük oyukları ve çatlakları tedavi eden bir diş macunu icat etti. Öncelikle macun diş minesindeki çatlayan kısmı yavaşça eritir. 3 dakika sonra macun kristalleşir ve diş minesi doğal hâline gelir.

 

2 Tuhaf icatlar.

Tuhaf icatlar

Japonya tuhaf ama etkileyici icatlarıyla ünlüdür. Sevdiğiniz kişiyi sanal olarak öpmenizi sağlayan bir ek, hassas dudaklar için ağız gerici, kadın dizi şeklindeki yastık. Bunlar piyasadaki birkaç tuhaf Japon ürünü.

 

1 Japon okulları.

Japon okulları

Japon okulları muhtemelen tüm dünyadaki en yenilikçi okullar.dır Mesela not sistemi yok. Bunun yerine öğrencinin derse ne kadar hazır olduğuna öğretmen karar veriyor. Okullarda cep telefonu yasak. Eğer öğrenciler cep telefonuyla yakalanırsa sadece anne ve babalarının eşliğinde telefonlarını geri alabiliyorlar. Ayrıca Japon okullarında temizlikçi yok çünkü okul temizliğini öğrenciler yapıyor.