Amerika’daki 8 tuhaf trafik kuralı

596

Aşağıdaki kurallar internette rastlanılan sahteleri gibi değildir yani gerçektir. Her ne kadar tuhaf olsa da unutmayın ki kuralları çiğnemek yüksek cezalar ödemenize sebep olabilir.

 

1  Minnesota’da tekerleklerinizi temiz tutun. Minnesota sokaklarında ya da otobanında tekerleklerinizin kirli, çamur içinde olması yasaktır.

Minnesota’da tekerleklerinizi temiz tutun.

 

2  Arkansas’da saat 9’dan sonra sandviç dükkânlarının önünde korna çalmayın.

Sandviç dükkânlarının önünde korna çalmayın

 

3  Kentucky’de evcil hayvanınızın herhangi bir araca sarkıntılık etmediğinden emin olun. Buradaki sarkıntılık taciz etmek anlamında aslında. Her hâlde arabaları kovalayan köpeklerle başları dertte ama sanırım köpekler böyle bir kanunu umursamaz!

Arabaları kovalayan köpekler

 

4  Alaska’da köpeğinizin arabanızın tepesinde yolculuk etmesine izin vermeyin.

Köpeğinizin arabanızın tepesinde yolculuk etmesine izin vermeyin

 

5  Birçok eyalette pazarları araba almayı düşünmeyin. Yaklaşık 14 eyalette araba satıcılarının Pazar günleri dükkânlarını açmaları yasaktır. Bazı yerlerde açık olsalar da açık oldukları saatler belirlidir.

Birçok eyalette pazarları araba almayı düşünmeyin

 

6  Amerika kanunlarını bilmiyorsanız dörtlüleriniz olur olmadı zamanda yakmayın. Arabanız diğerlerinden daha yavaş diye ya da yoldaki bir engelden dolayı dörtlülerinizi hiç yaktınız mı? Hawaii, Alaska, Florida, Illinois, Kansas, Louisiana, Massachusetts, Nevada, New Mexico ve Rhode Island’da bu yasak.

Dörtlüleriniz olur olmadı zamanda yakmayın

 

7  New Jersey’deyseniz evcil hayvanınızın emniyet kemerini takın. Eğer hayvanınızın emniyet kemerini takmazsanız 250-1000 dolar arası ceza ödeyebilirsiniz. Oysaki insanların kemer takmama cezası sadece 46 dolar.

Evcil hayvanınızın emniyet kemerini takın

 

8  Güney Dakota’da genç sürücülere dikkat edin. Ergenlerden korktunuz mu? O zaman Güney Dakota’dan uzak durun çünkü ehliyet alma yaşı güney Dakota’da 14!

Güney Dakota’da genç sürücüler dikkat edin